Prague Power - fans Sparta

SPARTA! - tým,za kterej se biju SPARTA! - tým pro kterej žiju

Novinky

Představení pondělního soupeře Sparty

SK Slavia Praha  -  AC Sparta Praha 5.10.2009  -   17:30 stadion EDEN (Synottip arena)
Letenští fotbalisté mají za sebou náročný duel Evropské ligy, ve kterém podlehli v Kodani domácímu FC 0:1 a již je čeká další velmi těžké utkání. Před reprezentační pauzou změří své síly v nejsledovanějším zápase Gambrinus ligy. Derby pražských "S" se poprvé v letošní sezoně odehraje v Edenu a sparťané do jámy lvové zavítají v pozici týmu, který ještě letos neprohrál. Na druhou stranu nedokázal zatím venku ani vyhrát a sbíral body jen za remízy. I proto chtějí sparťané konečně uspět a připsat si první tři body ze hřiště soupeře. Úloha to nebude nikterak jednoduchá, přesto sparťané chtějí uspět a před ligovou přestávkou svého soka v tabulce předskočit. Jako pokaždé v této sezoně, i tentokrát se budou moci Letenští spolehnout na své vynikající fanoušky, kteří do posledního místečka zaplní sektor hostí jim vyhrazený.

Sešívaní se v letošní sezoně rozjíždějí pomaleji, ale netají se myšlenkami na další obhajobu titulu. Dalším cílem byl zároveň postup do Ligy mistrů, který ovšem svěřenci trenéra Jarolíma nesplnili, protože nedokázali postoupit přes Sheriff Tiraspol. Následovala kvalifikace o druhou evropskou soutěž a zde si již vedli lépe. Přes Crvenou Zvezdu Bělehrad se probojovali do základní skupiny nově vzniklé Evropské ligy, kde bojují spolu se Spartou bojovat až do poloviny prosince o postup do další fáze. Letenští začali remízou 2:2 s PSV Eindhoven,ale následně prohráli v Kodani, zatímco slávisté jsou stále bez bodu, neboť nejprve prohráli v Janově a doma jim uštědřilo debakl Lille, když sešívané pokořilo 5:1 na jejich vlastní půdě.

Start nového ročníku Gambrinus ligy se sešívaným nevydařil úplně podle představ. Úvodní remíza v premiéře před vlastními fanoušky s Mladou Boleslaví se dala hodnotit jako ztráta, přestože hosté byli po celý zápas lepším týmem a mohli i vyhrát. Následovala prohra v Brně v poměru 0:2 a na první tři body tak v Edenu čekali do 3. kola, kdy porazili v malém derby Bohemians Praha 3:1. Následoval zároveň první tříbodový import z Českých Budějovic, ale hned v dalším zápase slávisté, podobně jako Letenští, jen remizovali v Teplicích. Nováček ze Slovácka odjížděl z Edenu také s prázdnou, navíc dostal přibalené tři góly na cestu, naopak dva body Červenobílí nechali v Liberci, kde zápas skončil nerozhodně 1:1. Ve velmi zajímavém duelu následně Slavia obrala o body Baník Ostrava, ovšem mírně nevyrovnané ligové výkony následně pokračovaly ve vršovickém Ďolíčku, kde favorit z Edenu ztratil dva body za remízu 1:1.

Vzájemné zápasy Sparty a Slavie nikdy nepostrádají náboj, navíc oba týmy jsou věčnými rivaly již od prvního vzájemného zápasu na Císařské louce, kde odvolaný gól rozhodčím Rösslerem - Ořovským odstartoval především mezi příznivci obou klubů určitou nevraživost. Poslední ligový střet nejslavnějších pražských klubů se odehrál na jaře v Edenu, přičemž tento zápas byl zároveň prvním derby na novém slávistickém stadionu. Sparťané ovšem vytouženou výhru Slavii nepřipustili a po výsledku 1:1 si z Vršovic odvezli první bod. Velkou zásluhu na tom měl Roman Hubník, který dokázal dostat sparťany do vedení, ale domácí fotbalisté nakonec 7 minut před koncem utkání dokázali vyrovnat Jandou. Jak dopadne letošní vzájemná konfrontace, na to si musíme počkat až do prvního říjnového pondělí.

Historie SK Slavia Praha
1892 - v Praze se konala Valná hromada Literárního a řečnického spolku Slavia, kde byl po návrhu studentů založen Akademický cyklistický odbor Slavia - ACOS.
1895 - ustanoven Sportovní klub Slavia, který byl rakouskými úřady schválen jako nástupce ACOS.
1895 - zvoleny dodnes tradiční klubové barvy: červená a bílá
1896 - v rámci Sportovního klubu vznikl i fotbalový kroužek, první zápas sehraje Slavia na Císařské louce s týmem A. C. Praha
1906, 1910, 1911, 1912 - vítězství v Charity Cupu
1937 - z vídeňské Admiry přichází jako posila legendární Josef Bican (se Slávií získal 5* titul a nastřílel 447 branek)
1947 - na dlouho dobu poslední titul, který znamenal začátek ústupu nejslavnějšího období v historii klubu
1951 - 11. místo v tabulce znamená sestup a postupné vyklízení pozic
1953 - v Edenu se otevírá nový stadion, kde již sešívaní vyběhnou pod hlavičkou Dynama
1963/1964 - nejhorší situace v dějinách klubu vrcholí úporným bojem o záchranu ve 2. lize. V reakci na to byl založen Odbor přátel Slavie.
1996 - slávisté získávají po dlouhých 49 letech znovu ligový primát a zároveň odehrají semifinále Poháru UEFA
2007/2008 - po dalších dlouhých 12 letech, kdy tituly sbírala především Sparta, přichází další vytoužený ligový triumf. Následoval první historický postup do základní fáze Ligy mistrů.

SK Slavia Praha v Gambrinus lize
3. místo
Bilance: 4 výhry, 4 remízy, 1 prohra
Skóre: 14:8
Ligové body: 16

Jak na Slávii?
Cestu do Edenu zná nejspíš každý fanoušek, přesto není od věci si ve stručnosti připomenout různé možnosti.
AUTOMOBIL - Praha 10 ještě nezavedla tzv. rezidenční stání v modrých zónách, tudíž zde nenajdete zatím ani placená stání. Zaparkovat můžete v přilehlých ulicích a navíc je parkoviště přímo u stadionu. Pokud chcete tedy využít služeb svého plechového miláčka, v tomto směru byste se neměli setkat s většími problémy.
AUTOBUS - ke stadionu v Edenu se můžete dostat i městskou hromadnou dopravou. Přímo před stadionem staví tři linky - 135, 136 a 213. Tramvajovou dopravu můžete také využít, ke stadionu zajíždí linky z centra i okrajových částí Prahy (viz. níže).
VLAK - nejbližší vlakovou stanicí pro mimopražské je nádraží Praha - Vršovice. Pokud zrovna váš spoj jede přes toto pražské nádraží, tak ho rozhodně využijte. Od nádraží pak jedou tramvaje č. 6, 7, a 24. Můžete též vystoupit v zastávce Praha - Strašnice, odkud vám pojedou tramvaje č. 22 a 24.

autor: sparta.cz

 
!!!!UPOZORNĚNÍ!!!!! - NAŠE STRÁNKA NEVYBÍZÍ K NÁSILÍ, ALKOHOLISMU ANI K JINÝM NEŘESTEM V ROZPORU SE ZÁKONY ČR. ZA OBSAH ČLÁNKŮ NEODPOVÍDÁ NIKDO Z NAŠICH REPORTÉRŮ ANI SAMOTNÝ ADMIN STRÁNEK. S jakými koliv dotazy nebo námitky pište na e-mail: Redakce.PP@email.cz