Prague Power - fans Sparta

SPARTA! - tým,za kterej se biju SPARTA! - tým pro kterej žiju

Hlavní stránka

Libor Sionko je zpátky!

Ve čtvrtek 14. ledna se Sparta definitivně dohodla na smlouvě s dvaatřicetiletým záložníkem Liborem Sionkem, který se na Letnou vrací po šesti letech. Český reprezentant podepsal s klubem kontrakt na dva a půl roku. „Teprve před chvílí jsme všechno doladili, podpis je čerstvý," říkal okolo půl jedné odpoledne personální ředitel klubu Jakub Otava. Pak už dostala slovo druhá zimní posila ACS.

více v článku...

Libore, uvažoval jsi i o jiných přestupových alternativách?
Nebudu zastírat, že jsem dostal i jiné nabídky. Přilétly z ciziny, teď už je ale zbytečné cokoliv konkretizovat.

Co tedy rozhodlo pro Spartu?
Prožil jsem tady krásné roky, klub mi přirostl k srdci. S rodinou jsme měli v plánu se vrátit do Čech, i když Kodaň se mi za dobu mého působení stala druhým domovem. Když angažmá v Čechách, jedině Sparta. V tom jsem měl naprosto jasno.

V Kodani jsi měl platnou smlouvu. Rozhodlo o jejím předčasném ukončení to, že jsi nedostával tolik prostoru na hřišti?
Určitě. Pod koučem Solbakkenem jsem hrál málo, někdy vůbec. Nejsem ve věku, kdy můžu čekat na šanci na lavičce, chci hrát. Z tohoto pohledu nemělo smysl v Kodani pokračovat.

Kdy tě klub poprvé kontaktoval?
Po zápase Sparty s Kodaní jsme se poprvé sešli s Martinem Haškem. Známe se dobře, navíc jsme spolu za Spartu hrávali. Na tom setkání jsme řešili spoustu věcí, mimo jiné i případnou možnost návratu na Letnou.

Po téhle úvodní schůzce se tedy jednání rozběhla naplno?
Přesně tak, potom se začalo opravdu jednat.

Netrápí tě teď, že prosincový zápas v GENERALI Areně nedopadl obráceně?
Dnes už mě to samozřejmě mrzí, ale tehdy jsem to bral samozřejmě jinak.

Nebojíš se menší zápasové praxe, v Kodani jsi v posledních měsících nastupoval nepravidelně...
Snažil jsem se připravovat s maximální možnou svědomitostí. Je ale jasné, že zápasové zatížení je specifické. Ničeho se ale nebojím, čekají nás přátelské zápasy a spousta tréninků.

Už víš, na který post s tebou trenéři počítají?
Na tohle téma jsme se ještě nebavili, nebyl čas. Já sám nejraději hraji podhrotového hráče, ale o maximální výkony se budu snažit na jakémkoliv postu.

Očekáváš, že na tebe bude soustředěna velká pozornost?
S tím počítám. Hrál jsem dlouho venku, mám něco za sebou a přicházím do elitního českého klubu. Na nějaký tlak jsem myslím dobře připraven. Když nechám na hřišti všechno, lidi to určitě ocení.

Myslíš, že ze Sparty je do reprezentace blíž, než z Kodaně?
Těžko říci. Všechno se rozhodne na hřišti. Když se nám bude dařit, šance na nároďák určitě existuje.

Je tahle smlouva poslední, kterou jsi v profikariéře podepsal?
Chci hrát tak dlouho, dokud budu zdravý a platný. Takže nevylučuji vůbec nic.

Ze současného kádru ses ve Spartě potkal asi jen s Jaromírem Blažkem...
Přesně tak, s ostatními se musím postupně seznámit. Vím, že je kádr plný mladých šikovných kluků, takže hra občas trpí výkonnostními výkyvy. To je naprosto logické. V takovém případě mohou pomoci starší, zkušenější hráči, doufám, že to bude i můj případ. Mám už přeci jen něco za sebou.

Kdy se připojíš k týmu?
Ještě přesně nevím, podle situace. Musím ještě zařídit spoustu věcí. Takže se uvidí, zda pojedu za mančaftem na hory, nebo se potkáme až v Praze.

Máš vybrané číslo, se kterým budeš nastupovat?
Doufám v sedmičku, snad to vyjde. (směje se)

Abmice do jarní části sezony jsou asi jasné...
Spartě jsem přišel pomoci k titulu, ambice jsou jen ty nejvyšší.

 

VIZITKA
Ostravský rodák Libor Sionko začínal s fotbalem v nejslavnějším klubu regionu, v Baníku Ostrava. Už v šestnácti letech se poprvé podíval do sestavy áčka, jeho čas měl ale teprve přijít. Ve velkém fotbale se teprve rozkoukával, zahrál si mimo ostravské juniorky i ve druholigovém Třinci či ve Znojmě. Od roku 1997 byl Libor zpět v Baníku a postupně si vybudoval pozici v základní sestavě. Zasáhl do necelé padesátky zápasů, jedenáctkrát skóroval. V roce 1999 se s nabídkou ozvala Sparta a Sionko se stěhoval do Prahy. Hned v první sezoně byl u postupu ze základní fáze Ligy mistrů, spolu s Rosickým, Lokvencem, Sieglem, Svobodou a dalšími. Při troše štěstí mohlo mužstvo dokonce postoupit i z osmifinálové skupiny, Porto ale nakonec bylo lepší. Při druhé úspěšné účasti v milionářské soutěži (ročník 2003/2004) pomohl Libor Spartě do osmifinále dvěma důležitými góly. Jeden dal v předkole Vardaru Skopje, druhý v základní skupině na hřišti Lazia Řím. Sparta vypadla až v osmifinále s AC Milán. Na přelomu let 2003 a 2004 odešel Sionko do Rakouska, po krátkém působení v GAKu Graz se usadil v Austrii Vídeň. Dva roky v Austrii mu přinesly dva velké úspěchy - účast ve čtvrtfinále Poháru UEFA a rakouské double. V roce 2006 vyměnil Libor Rakousko za Skotsko, konkrétně za tamní nejslavnější klub Glasgow Rangers. Uvedl se výborně, hned napoprvé skóroval a brzy si získal přízeň náročných fanoušků. Proto nikdo příliš nechápal, když jej Glasgow po roce bez problémů pustilo do FC Kodaň. V severské zemi našel Sionko druhý domov, po příchodu kouče Solbakkena ale vypadl ze základní sestavy a už se do ní nevrátil. Proto se rozhodl pro návrat do Sparty. Libor Sionko je od roku 1999 českým reprezentantem, v národním dresu se představil celkem devětatřicetkrát, osmkrát skóroval - z toho dvakrát v kvalifikaci ME 2008 proti Slovensku na Tehelném poli.

autor: sparta.cz

 
!!!!UPOZORNĚNÍ!!!!! - NAŠE STRÁNKA NEVYBÍZÍ K NÁSILÍ, ALKOHOLISMU ANI K JINÝM NEŘESTEM V ROZPORU SE ZÁKONY ČR. ZA OBSAH ČLÁNKŮ NEODPOVÍDÁ NIKDO Z NAŠICH REPORTÉRŮ ANI SAMOTNÝ ADMIN STRÁNEK. S jakými koliv dotazy nebo námitky pište na e-mail: Redakce.PP@email.cz