Prague Power - fans Sparta

SPARTA! - tým,za kterej se biju SPARTA! - tým pro kterej žiju

Archiv článků

Letná vs Žižkov

Dovolujeme si vás všechny Sparťany i Žižkováky pozvat na dnešní duel mezi kluby AC Sparta Praha a FK Viktoria Žižkov které se odehraje dnes ve 20:00 v AXA areně na letné.
oslední duel který mezi sebou odehráli Sparta a Žižkov se odehrál na letné a skončil výsledkem pro Spartu 6:1...
V letošní sezóně je Sparta ztím na pozici první, ale Viktorce se moc nedaří a drží se na 14. místě se 3mi body...
Myslím že zápas bude velmi atraktivní a určitě bude naco se koukat. Takže nezapomeňte všichni přijít dnes v osm hodin večer na letnou...
uvnitř v článku historie Viktorky Žižkov...

autor: webmaster Kryssa

FK Viktoria Žižkov patří mezi nejstarší a nejúspěšnější kluby v České republice. Klub založili studenti z Reálného gymnázia na Žižkově již v roce 1903 v tradiční staropražské čtvrti. Zakladatelé klubu zvolili název VIKTORIA, který odrážel touhu po velkých vítězstvích. Při volbě dresů se staly základem národní barvy červená a bílá, které v nezměněné podobě zůstávají až do dnešních dnů. Brzy po založení klubu patřila Viktoria Žižkov mezi nejsilnější v Praze a do čela českého fotbalu se dostala již v roce 1913, když zvítězila ve finále nejvýznamnější soutěže té doby CHARITY CUPU nad SK Slávií Praha v poměru 2:0. Další primát v této soutěži patřil Viktorii Žižkov i v roce 1914 (finále s SK Slavia Praha 1:0) a v roce 1916 (finále s AC Sparta Praha 3:0).

Mistr ligy 1928Po 1.světové válce se klub usadil pevně v elitním trojlístku s AC Sparta Praha a SK Slavia Praha a až do roku 1948 byl historicky naším třetím nejúspěšnějším klubem. Kromě pohárových vítězství v Ietech 1921 (Sparta 3:0), 1929 (Libeň 3:1), 1933 (Sparta 2:1), 1940 (Sparta 5:3) přišel největší úspěch v roce 1928, kdy Viktoria Žižkov získala svůj první a do dnešní doby i jediný mistrovský titul. Toto období přinášelo samé úspěchy a za klub nastupovala celá řada reprezentantů Československé republiky. Legendární postavy našeho fotbalu (Ženíšek, Klapka, Steiner, Hojer, Puč, Bradáčové a další) šířili slávu žižkovského fotbalu po celém kontinentu a podíleli se i na zisku stříbrné medaile na Mistrovství světa v roce 1934 v Římě.

Změna společenských poměrů po roce 1948 přinesla hlubokou stagnaci, která znamenala pokles do nižší soutěže a v roce 1952 dokonce dočasný zánik klubu. V nižších soutěžích působil pak klub až do roku 1993, kdy se konečně k nesmírné radosti svých věrných fanoušků vrátil mezi českou elitu. Pravidelná účast v 1.lize přinesla i další dvě pohárové trofeje -v roce 1994 po finálovém vítězství nad Spartou Praha a v roce 2001 po vítězství nad stejným soupeřem. Do klubu se opět vrátila řada vynikajících fotbalistů (Poborský, Bílek, Kouba, Gabriel, Vrabec a další), z nichž někteří získali opět stříbrnou medaili na EURO 1996 v Anglii.


Klub nese v názvu jméno pražské čtvrti Žižkov, velmi svébytné části staré Prahy. Stadión umístěný prakticky v centru města prošel během posledních let několika etapami postupné rekonstrukce.

ze stránky: www.fkvz.cz

 
!!!!UPOZORNĚNÍ!!!!! - NAŠE STRÁNKA NEVYBÍZÍ K NÁSILÍ, ALKOHOLISMU ANI K JINÝM NEŘESTEM V ROZPORU SE ZÁKONY ČR. ZA OBSAH ČLÁNKŮ NEODPOVÍDÁ NIKDO Z NAŠICH REPORTÉRŮ ANI SAMOTNÝ ADMIN STRÁNEK. S jakými koliv dotazy nebo námitky pište na e-mail: Redakce.PP@email.cz